محصولات
مجوز های فروشگاه دومان

  • ضمانت بازگشت وجه
شاخه هاي مقالات

نکات دستگاه های یو پی اس

aj200.jpg

بارهای مصرفی به چند دسته تقسيم می شوند


بارهای مصرفی به دو دسته خطی و غير خطی تقسيم می شوند:
1-بارهای خطی : در اين نوع بارها ،جريان کشيده شده از خط به صورت سينوسی و هم فرکانس با ولتاژ است و فقط می تواند از لحاظ فاز با ولتاژ تفاوت داشته باشد. مانند لامپ ها ، هيترها و کلاُ المانهای پسيو مانند خازن و سلف ها

2- بارهای غير خطی: اين نوع بارها ،جريان را به صورت غيرسينوسی از ورودی می کشند و مهمترين اين بارها منابع تغذيه سوئيچينگ هستند . می دانيم که منبع تغذيه کامپيوترهای شخصی و خانگی همگی از نوع سوئيچينگ بوده که متشکل از يک پل ديود و خازن می باشند.پس از يکسو سازی ولتاژ ورودی ، خازن موجود در پيک های ولتاژ شروع به کشيدن جريان

(در فواصل زمانی کوتاه) از خط ورودی می کند و معمولاُ اين نوع جريان کشی سبب به وجود آمدن هارمونيک های اضافی و در سطح گسترده باعث خرابی شکل موج ولتاژ ورودی خواهند شد.

 

نکات مهم جهت محاسبه مدت زمان برق دهی یوپی اس


- ميزان و نوع بار مصرفی یوپی اس
- تعداد و آمپرساعت باتری یوپی اس
- راندمان اينورتر دستگاه يوپی اس

 

ضريب اوج ( Crest Factor ) چيست ؟
نسبت مقدار اوج peak به مقدار rms يک کميت متناوب را ضريب اوج گويند که در جريان با شکل موج مربعی برابربا يک وضريب اوج يک موج سينوسی برابر با 1/4 و در منابع تغذيه کامپيوترهای معمولی ضريب اوج بين 2تا 3 است .
ضريب توان ( Power Factor ) چيست ؟
نسبت توان حقيقی به توان ظاهری را ضريب توان ميناميم. Power Factor = P / S
توان پسيو یا راکتیو (Reactive Power) چيست ؟
از آنجايی که جزء اصلی بارهای واقعی خاصيت القايی و خازنی می باشند توان راکتيو نيز همراه با توان اکتيو مصرف  می گردد. اين توان با واحد VAR (ولت آمپر راکتيو) اندازه گيری می شود و توسط بار مصرف نمی گردد بلکه صرف توليد ميدان مغناطيسی و ذخيره انرژی در عناصر ذخيره ساز (سلف و خازن) می شود.
توان حقيقی يا اکتيو (Active Power) چيست ؟
توانی است که صرفاُ توسط يک بار مقاومتی مصرف می گردد و تماماُ به مصرف کار مفيد می رسد واحد اندازه گيری آن وات (w) می باشد.

 

يوپی اس ديناميک چيست ؟

يوپی اس ديناميک : در اين گونه يوپی اس ها: انرژی الکتريکی ورودی از طريق موتور AC به انرژی مکانيکی تبديل شده وانرژی مکانيکی توليد شده به شفت يا چرخ طيار اعمال ميشود. شفت وظيفه انتقال انرژی را انجام می دهد و به هنگام قطع انرژی الکتريکی منبع ورودی تا زمان تامين انرژی به وسيله باطری ها ، وقفه موجود به وسيله شفت يا همان چرخ طيار پوشش داده می شود. در نهايت ژنراتور عمليات تبديل انرژی مکانيکی به الکتريکی را به عهده دارد. انرژی الکتريکی توليد شده درخروجی مستقل از نوسانات و هارمونيک ها وشرايط برق ورودی است از اينرو می توان اين يوپی اس ها را در گروه يوپی اس های ONLINE به حساب آورد يا به عبارتی توليد مجدد انرژی الکتريکی که همان تعريف double conversion  هم محسوب می شود. البته در حال حاضر اين سيستم ها به دليل حجيم ، سنگين و پر هزينه بودن و نياز به نگهداری بالا جای خود را به يوپی اس های استاتيک امروزی داده اند.

طبقه بندی یو پی اس های استاتيک


1- یو پی اس های Standby (off line ) & Standby Ferro

-2 یو پی اس های  Line Interactive

 -3یو پی اس های Double Conversion 

4یو پی اس های  Delta Conversion

 

تکنولوژی Line Interactive در یو پی اس چيست ؟

تکنولوژی  Line Interactive  در یو پی اس : اين توپولوژی یو پی اس درسايتها ، شبکه و  سرورها (تجهيزات IT) بيشترين استفاده را دارد . در اين طراحی اينورتر آماده به کار بوده و در حالت عملکرد عادی وظيفه شارژ باتريها را عهده دار است و زمانيکه توان ورودی از بازه مجاز تعريف شده خارج گردد ،

  پيوستگی توان خروجی از اينورتر و انرژی ذخيره شده باتريها تامين ميگردد . معمولا جهت فراهم شدن رگولاسيون ولتاژ مناسب در خروجی در اين طراحی از ترانسفورمرهای tap changing نيز استفاده ميشود.در مقايسه با توپولوژی standby تجهيزات فيلترينگ بيشتری تعبيه شده و ناپايداری خروجی و نويزهای سوييچينگ نيز کاهش يافته است .

 

تکنولوژی Double Conversion در یوپی اس چيست ؟

تکنولوژی  Double Conversion در یو پی اس : اين طراحی یو پی اس از جهاتی مشابه سيستم standby است با اين تفاوت که در شرايط عملکرد عادی نيز اينورتر توان خروجی را تامين مينمايد .

  در اين طراحی یوپی اس ابتدا توان AC ورودی را توسط رکتيفاير به DC و سپس توسط اينورتر، DC به AC تبديل می گردد و امکان عملکرد دو سويه وجود ندارد .به هنگام خرابی منبع ورودی ويا خارج شدن توان ورودی از رواداريهای مجاز، نيز اينورتر پيوستگی توان خروجی را با استفاده از انرژی ذخيره شده باتريها تامين مينمايد،

  در اين طراحی عملا transfer time نخواهيم داشت .اين تکنولوژی مشخصه های کاری ايده آلی را در خروجی (مستقل از تغييرات ولتاژ و سرعت تغييرات فرکانس ورودی) فراهم می سازد و در توانهای بالاتر از1 kVA  طراحی و توليد می گردد ، اما به دليل کارکرد مداوم اينورتر ، فرسايش قطعات و المانهای پاور ، ضريب اطمينان اين سيستم در یوپی اس کاهش می يابد ، بازده کم و تلفات انرژی و هزينه بالا نيز از ديگر معايب اين تکنولوژی در یوپی اس ها است .

ادامه
پرداخت آنلاین با شبکه شتاب
clear-bug-div